لایت کوین

لایت کوین (Litecoin)
ارز رمزنگاری شده لایت کوین در سال ۲۰۱۱ معرفی گردید . بر خلاف بیت کوین که شخصیت مجهول ساتوشی ناکاماتو به عنوان سازنده ان مطرح است، لایتکوین توسط چارلی لی ساخته گردیده است . لایت کوین که با نماد اختصاصی (LTC) نمایش داده می شود بین ده ارز مطرح بازار ارز دیجیتال قرار دارد .

لایت کوین همانند بیت کوین به صورت متن باز open source ساخته شده است . این کوین از طریق رمزنگاری و فرایند اثبات کار که به ان استخراج می گویند حفظ می گردد . ماینرها و استخراج کنندگان می توانند با قرار دادن سیستم های خود در شبکه بلاک چین و قدرت پردازش اطلاعات به امنیت و گسترش شبکه لایت کوین و تراکنش های ان کمک کنند و در مقابل ان پاداش دریافت کنند .

تفاوت این کوین با بیت کوین در تعداد کوین های ان هست . بیت کوین ۲۱ میلیون کوین و لایتکوین ۸۴ میلیون کوین دارد و سرعت تراکنش های ان چهار برابر بیت کوین است . بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند اما لایت کوین از الگوریتمی به نام Scrypt بهره می برد . سرعت استخراج بیت کوین هر ۱۰ دقیقه یک سکه می باشد ولی در این کوین هر ۲٫۵ دقیقه یک سکه استخراج می شود . همین امر سبب تفاوت سرعت عمل بین آن ها می شود که ناشی از تفاوت الگوریتم های آن هاست .

با نگاهی به لوگو لایتکوین این فلسفه تداعی می شود که بیت کوین نقش طلا (gold) را دارد و لایتکوین نقش نقره (silver) را در کریپتو کارنسی ایفا می کند.

منبع :
https://coinextend.com/currencies/litecoin/

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.